ANFO — 11 Ekim 2009 23:26

ANFO

Posted by

ANFOANFO; adını Amonyum Nitrat-Fuel Oil kısaltmalarının baş harflerinden alır. Yemlemeye duyarlı toz patlayıcı olan ANFO, endüstriyel amaçlı, yüksek kaliteli, yüksek mazot emme ve muhafaza etme özelliğine sahip, akışkan-toz amonyum nitrat (% 94,3) ile yakıt olarak (indirgenen) motorinin (% 5,7) oksijen dengesi gözetilerek homojen bir şekilde karıştırılmasından elde edilir. Stoklamada belli sıcaklıklarda en az 6 ay mazotu bünyesinde tutar. 

ATEŞLEME ve UYGULAMA
ANFO tüm madencilik ve taşocakçılığı operasyonlarında kuru deliklerde kullanılmak üzere tasarlanmış akışkan, toz bir patlayıcıdır. Yüksek öteleme enerjisine sahip olan bu patlayıcı kapsüle duyarlı dinamit gibi patlayıcılarla ateşlenir.

Etkin kullanımda dikkat edilmesi gereken husus; ANFO’nun ateşlenmesinde yemleyici dinamit hayati öneme sahiptir. Yemleyici dinamit yeterli bir boyda ve daima delik çapına yakın olmalıdır. Kapsüllenmiş olan dinamit deliğin alt kısmına yönü yukarı bakacak şekilde, gerekirse alt kısmına tamponlama için az ANFO dökülerek kullanılmalıdır. Kapsüle duyarlı patlayıcının boyunun çapına oranla 5 misli olması patlatma performansını artırır. Delik yüksekliği 13-14 metreyi bulması halinde ikinci bir yemleyici dinamite ihtiyaç vardır. ANFO’nun sulu deliklerde ve 45 mm’den daha küçük delik çaplarında kullanılması tavsiye edilmez.

ANFO’nun toz ve akışkan priller halinde olması, dolumlarda; dik deliklerde serbest halde kolayca dökülerek, yatay ve eğimli deliklerde ise basınçlı hava yardımıyla, bu amaçla üretilmiş özel dolum makineleri ile yapılır. Basınçlı hava ile yapılan dolum sırasında oluşacak statik elektrik için kullanılacak hortumun anti-statik özellikte olmasına dikkat edilmelidir.

Tabloda Yavex ANFO için teknik veriler bulunmaktadır.

TEKNİK ÖZELLİKLER
İDEAL PATLATMA HIZI (VOD) 4796 m/s
125 MM LİK KARTUŞTA
AÇIKTA PATLAMA HIZI
3500 – 4000 m/s
İDEAL PATLAMA ISISI 3049 K
YOĞUNLUK 0,78 – 0,80 g/cm
SUYA DAYANIKLILIĞI Yok
AMBALAJ Yavex Anfo, 25 Kg’lık çift katlı PP/PE Torbalar içerisindedir.
DEPOLAMA Tüzüğe uygun, kuru, iyi havalandırılmış depolarda
korunmalıdır. Direk güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.
BM ADI Patlayıcı Madde Tip B
BM NO 0082
IMDG KODU/SINIF 1.1D
  • Share this post:
  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg

Leave a Reply

— required *

— required *